2 FREEbies: Facial Wipes and Flying Magazine!

Get Your 2 Tuesday FREEbies Right Here! FREE Simple Cleansing Facial Wipes Sample Snag a FREE sample of Simple Cleansing Wipes! Click the ‘Test the Water’ FREE sample box on the lower left ...

Continue Reading...

Pet Deals Week of 4/26 - 5/2

Taking care of  fur-babies can get expensive!  Here's a list of the Best Pet Deals you'll find this week on products like pet foods, toys, pet health products and more! Need Pet ...

Continue Reading...

Laundry Deals Roundup Week of 4/26 - 5/2

Does anyone actually enjoy doing laundry? (We didn't think so!) At least if you're getting a super deal on your detergent and fabric softener you'll have something to smile about in ...

Continue Reading...

Paper Deals Roundup Week of 4/26 - 5/2

Don't you hate it when you go to grab another roll of paper towels just to discover there are no more! If you need paper products now, check out our weekly ...

Continue Reading...

Huggies & Pampers Baby Wipes Only 2 cents per wipe! Ships FREE!

Huggies Natural Care Baby Wipes, 624 Count - $14.82 (regularly $18.99, Save 22%) PLUS, it Ships FREE with either Amazon Prime or a $35 Total purchase! Pampers Sensitive Wipes, 808 Count - $20.78 (regularly ...

Continue Reading...

Baby & Diaper Deals Week of 4/26 - 5/2

Here's an important list for all Moms of babies!  We've gathered the best baby and diaper deals for this week in one easy-to-find list. Now you can save money on ...

Continue Reading...

3 FREEbies: Pumpkin Flax Granola, Garnier Ultra-Lift Miracle Sleeping Cream and American Apparel!

3 Marvelous Monday FREEbies For You! Upcoming FREE SampleSource Sample Packs SampleSource has released their SneakPeekSunday for the upcoming FREE Spring sample packs! The newest item that will be available in the ...

Continue Reading...

Makeup Sponges 4ct $3.18 Including Shipping!

Makeup Sponges 4ct $3.18 Includes Shipping! Great deal for makeup sponges! Get 4 for only $3.18 and that includes shipping. These are reusable if you wash them out with a little warm ...

Continue Reading...

Mother's Day Gift Ideas ~ For the Pampered Mom

Mother's Day ~ May 10, 2015 Looking for some unique and affordable Mother's Day gift ideas the mom who loves to be pampered?  We've gathered some right here for you! Aquala Bathtub ...

Continue Reading...

Mother's Day Gift Ideas ~ For the Coffee & Tea Lover

Mother's Day ~ May 10, 2015 Looking for some unique and affordable Mother's Day gift ideas for the mom who loves to relax with her cup of coffee or tea?  We've ...

Continue Reading...


Grocery Stores

  • Aldi
  • BJs
  • Kroger
  • Publix Weekly Ads
  • --Publix Deals
  • Save-a-Lot
  • Trader Joe's
  • Whole Foods
  • Winn-Dixie Weekly Ads
  • --Winn-Dixie Deals

  • National Stores

  • CVS
  • Walgreens
  • Target
  • Walmart FREEbies
  • Walmart Deals
  • Kmart
  • Dollar General
  • Family Dollar
  • Dollar Tree
  • Staples
  • Office Depot

  • TrueCouponing Online Store

    Real Life Shopping Trip! ~ Saved 58% (Spent $1.27/Item)


    Disclosure
    Like this? Share with your friends!Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

    {Not Pictured: (3) additional bags of Kitty Litter and (1) additional 8-pk of Sparkle Paper Towels, you are not “seeing things’ that one pack is super-imposed after the fact, I forgot the kids left them in the garage for the picture. Humph!}

    You all should know by now that I am a realist. I only  like shopping trips that CAN EASILY be duplicated. We are a family of 6, which includes 4 *growing* kids, and we (actually) spend money on our groceries. But we spend WAY LESS than we would if we didn’t use coupons! I have found that we usually spend between $60 – $80 weekly. Before couponing we spent $150/$200 per week. I have also found that some weeks we spend more (such as this week, when I was stocking up on summer snacks), but then the following weeks (or the week before) will be less than $80, so that, on average, we spend only $300 per month! That’s realistic, and doable! Here’s what I got today at Publix:

    (3) Boxes of Kellogg’s Corn Flakes (we are officially so fed up with Fiber One…that I am willing to pay $1.67/box! I am also praying for a sale to come up soon!) $1.99
    Used $1/3 Kellogg’s Printable = $4.97
    (2) Sparkle Paper Towels 8-pack, $4.99
    Used (2) $1/1 from All You March ’12 = $7.98
    (2) M&M Snack Mix, 2/$5 ($2.50 each)
    Used (1) $1/2 M&M’s over 8 oz Target SQ printable
    Also Used (2) $1/1 M&M’s over 8 oz All You May ’12 = $2.00
    (2) Silk Almond Milk Half-Gallons, $3.49
    Used $2/2 Silk Printable = $4.98
    (1) Philadelphia Cooking Creme, 2/$4 ($2 each)
    Used (1) $1.50/1 Cooking Creme First Taste Printable = $.50 (yes, I still have a few in the fridge from when tehy were free, but my Q was about to expire, and at $.50 I couldn’t resist.)
    (1) Kraft Pepper Jack Cheese, 8 oz bag, $3.79
    Used (1) $1/1 Kraft/Publix Printable = $2.79 (wanted shreds for dinner, not the best price)
    (2) Publix Butter 2/$5 ($2.50 each)
    No Coupons available = $2.50
    (6) Stoneyfield Yogurt Singles 10/$6 ($.60 each)
    Used (2) $2/3 Stonyfield Yogurt printable = -$.40 Overage
    (1) Vidalia Onions, 5 lb bag, $2.99
    Used (1) $.50/1 Vadalia Facebook Printable = $2.49
    (2) Fresh Express Salad Mixes BOGO $3.99 ($2.00 each)
    Used $1/2 Peelie Found on the Vidalia Onions = $2.99
    (12) Hunts Diced Tomatoes Cans BOGO $1.45 ($.73 each)
    Used (4) $1/3 PQ from SS 4/15 = $4.76
    (9) Capri Sun Drinks $1.79
    The coupon only worked if you bought the “V”, so no coupon used = $16.11
    (2) Rico Long Grain Rice, 3 lb bag, 2/$3 ($1.50 each)
    No coupon available = $3.00
    (4) Klondike Bars BOGO $3.45 ($1.73 each)
    No Coupons available = $6.92
    (6) Lenders Refrigerated Bagels BOGO $1.85 ($.93 each)
    No Coupons available = $5.58
    (2) Stouffer’s Frozen Family Meals $3.99
    Used (2) $1.50/1 Stoffer’s Multi-Serve Entrees from All You May ’12 = $4.98
    (4) Publix Cat Litter, 10 lb bag $1.69
    No Coupons, have cats, need litter = $6.76
    (6) Pepperidge Farm Potato Crisps, BOGO $3.49 ($1.75 each)
    Used (6) $.75/1 Pepperidge Farm Baked Snacks = $6.00
    (2) Kikkoman Marinades (coupon distraction…saw this Q in the All You when pulling my other coupons…had to check it out), $1.89
    Used (2) $1.25 from All You Magazine = $1.28
    (10) Hidden Valley Ranch Salad Dressing BOGO $3.45 ($1.73 each)
    Used (10) $1/1 Farmhouse MQ from SS 5/13 = $7.30
    (2) Bakery Hoagie Rolls $2.59
    Used (2) $2 Bakery Coupon from 5/6 Newspaper = $1.18
    (4) All Laundry Detergent, $3.50
    Used (4) All Liquid Detergent from RP 4/1 = $10
    (3) Pepsi Next 2 Liters $1.89
    Used (3) $1/1 Publix Yellow Adv SQ and (3) $.55/1 Pepsico Moments MQ = $1.02

    Grocery Grand Total: $264.76
    Minus (1) WinnDixie $5/$30 from Enjoy the City Booklet
    So I only used (2) Competitor coupons on this entire order, the $1/2 Target M&M’s and WD $5/$30 and sales tax was $4.51. Plus, as I dissected my receipt, turns out the cashier failed to ring up my second Kikkoman coupon, which cost me an extra $1.25. Hey, it happens to the best of us!

    Final Outcome:
    Total # of Items: 88        Spent oop: $111.75       Total Saved: $153.01      Savings %: 58%      Price per item: $0.79/item Ut Oh! I miscalculated, it is actually $1.27 per item!

    I hope you take from this that anyone is capable of saving big on their regular shopping! It doesn’t always have to be crazy low out-of-pocket to be a good deal! You can do this!!

    ~Happy Shopping!

    Like this? Share with your friends!Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone
    Download the True Couponing Toolbar to get instant access to coupons, Good Deal Alerts and MORE!
    • alex

      Thank you Kati.  It helps to be reminded about reality and to focus on how much I have saved on groceries now vs. before couponing.  Some weeks are going to be more or less money depending on what you need to stock up on.  Coupons are not always available on items your family wants or needs at that time, no matter how much stock up is done in the prior weeks.  And, you really learn a lot about your family’s consumption habits!

    • Jessi

      I know you have posted about them before, but I can’t find it now. Where do you get the Enjoy the City Booklet?

    • TrueKati

      You are doing great! Your only comparison should be to your own bill before you were couponing…if you are getting more for your money, then you can be a proud couponer!

    • TrueKati

      Girl, you should come shopping with me!! We would have a great time! :-)
      To answer your questions, I loaded everything into Excel (I’m working on a Calculating Spreadsheet, but it is not ready for public consumption yet), so I had a *mini* heart attack for your #1, but it was actually 88 items, but I had divided it out incorrectly…it WAS $1.27 per item! Gosh I am in desperate need of some SLEEP!!! (I corrected the totals at the bottom of the post…) #2. I would have rather had Tidy Cats!!! Since I am always needing to stock up on that stuff…looks like another trip is in my future this week! #3, I do have several of the booklets, but I usually share them while I am shopping, and give them out at workshops. Plus I had the entire family with me, a little stressful, so I threw it all in together. Plus, I like to save the coupons for later…(I’m weird like that) they are good through Dec!
      Thanks for your comments! ~Kati

    • TrueKati

      I read that coupon the same way, but the register kept saying that I didn’t meet the purchase requirements. Frustrating!

    • Babyariel5

      A few things…1. How do you get $0.79 per item?  $111.75/84=$1.33 per item.  
      2.  If you had bought Tidy Cat kitty litter there was a $1/1 coupon in one of the inserts that would’ve made them $1.25 a bag, and…
      3.  How come you didn’t split your order up into $30 increments and use more of the Winn Dixie coupons?  I have a ton of them because I buy them whenever the City Books are cheap.  I always split my trips up into $30 increments to maximize my savings. 

      Not criticizing, just pointing out a few things.  Overall, a good trip.  Thanks for sharing.

    • Ciholmes1

      Thank you for this post, I myself spend way too much on grocery.  Due to couponing, am saving an average of 50%-55% on my weekly groceries.  The items bought is more realistic to what I would buy.  A lot of the items I buy each weeks do not always have coupons, so my bill is still an average of $150, but I am able to buy more with the same amount I used to spend.

    • Michelle

      Nice shopping trip, but my Capri Sun coupon says “save $.75 on any THREE (3) CAPRI SUN 10 ct. Boxes, including NEW Super V”. So you should have been able to use those coupons. It says “any 3″.

    • Careycouponer

      I grabbed a couple of bags of kitty litter and my husband asked if I was crazy. Turns out that the regular price on the 25 pound bag was about the same as two of the 10 pound bags. So I got a big boy instead!